از زعفران چه میدانید؟

از زعفران چه میدانید؟؟

گیاه زعفران به خانواده Iridaceae و جنس Crocus تعلق دارد و بومی نواحی مرکزی و جنوبی اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه است. در حدود ۹۰ گونه مختلف در این جنس شناسایی شده است که همگی گیاهانی گلدار و چندساله هستند اما زمان گلدهی آنان می تواند در زمانهای مختلف سال بخصوص اوایل بهار و اوایل پاییز روی دهد. گلهای این گیاهان در گونه‌های مختلف به شکل، اندازه و رنگهای متفاوتی وجود دارند اما شکل عمومی آنان فنجانی شکل است و معمولا به صورت تک و منفرد در انتهای ساقه گل قرار گرفته‌اند و عمر آنان بین ۲ الی ۵ روز می‌باشد.

دمگل‌ها نیز در گونه‌های مختلف می‌توانند طولهای متفاوتی داشته باشند یعنی در برخی گونه‌ها دمگلها بلند و در برخی دیگر از آنان دمگلها کوتاه هستند. هر گل شش گلبرگ دارد که سه گلبرگ بیرونی بزرگتر هستند و بیشتر از دیگر گلبرگها جلب توجه می‌کنند. رنگ گلهای این گیاه در گونه‌های مختلف متغیر و متفاوت و به رنگهای سفید، زرد، گل‌بهی و بنفش رنگ است و گاهی مخلوطی از دو یا چند رنگ به شکل سایه روشن است و گاهی خطوطی در پس زمینه‌ی رنگ اصلی وجود دارد. رنگ گلبرگها با مسن تر شدن گل می تواند پر رنگ‌تر شود. گلهای این گیاهان سه عدد پرچم دارند . برگها کوتاه قامت و علفی شکل هستند و در قسمت مرکزی برگ خطی تقریبا سفید رنگ وجود دارد. رشد برگهای این گیاه می تواند قبل، همزمان و یا بعد از ظهور گلها باشد. قسمت زیرزمینی این گیاه کورم نام دارد که البته به شکل عام به آن پیاز گفته می شود اما باید بدانیم که ساختمان کورم تا حدودی با ساختمان پیاز فرق دارد که در ادامه مطلب توضیحاتی مختصر راجع به آن داده ام. اکثر اطلاعاتی که در این پست گذاشته ام اکثرا در مورد روش کاشت و نگهداری انواع زینتی زعفرانها می‌باشد.

تصویر فوق: گاهی گلها در زمان جوانی رنگهایی کم رنگ تر از زمان بلوغ و پیری دارند. گل بالا مربوط به گونه C. caspius می باشد.

تصویر فوق: گلهای این گیاهان در طی روز باز و با غروب آفتاب و در طی شب بسته هستند.

تصویر فوق: گلهای گونه های مختلف زعفران زینتی از نظر ارتفاع دمگل با یکدیگر متفاوت هستند . به عنوان مثال در تصویر سمت راست گونه C. laevigatus با دمگلی بسیار کوتاه (البته دمگل به تدریج کمی بلندتر می‌شود) و در تصویر سمت چپ گونه C. niveus را با دمگلی بلند مشاهده می کنید.

تصویر فوق: برگهای زعفران. به خط سفید رنگ که در مرکز برگها قرار دارد توجه کنید.

تصویر فوق: نمایی از کورم زعفران زینتی

تصویر فوق: میوه های رسیده (تصویر سمت راست ) و بذرهای گیاه(تصویر سمت چپ)

توضیحی مختصر در رابطه با گونه های زعفران

همانطور که در مقدمه اشاره کردم در جنس زعفران در حدود ۹۰ گونه شناسایی شده است. برخی از آنان بیش از سایر گونه‌ها به دلیل زیبایی گلهایشان مصرف زینتی دارند. یعنی می توان آنان را در باغچه و یا گلدان کاشت و همانند گیاهی زینتی از زیبایی گلهایشان استفاده کرد. برخی از انواع زعفرانهای زینتی با استفاده از روشهای دورگه‌گیری بین گونه‌های مختلف این گیاه بدست آمده اند اما از معروفترین و محبوبترین گونه های زینتی این گیاه می توان به این موارد اشاره کرد.

 • Cornus vernus گیاهی با گلهای بنفش و سفید رنگ به ارتفاع ۱۵-۱۰ سانتیمتر است که زمان گلدهی آن در اواخر زمستان و اوایل بهار می باشد.این نمونه نسبت به سایر گونه های بهار گل، دیرتر گل می دهد و همچنین بیش از دیگران مورد توجه علاقه مندان به کاشت این گیاه قرار گرفته است.
 • Crocus chrysanthus با گلدهی بیشتر نسبت به گونه بالایی و گلهایی ریزتر این گونه و دو رگه های حاصل از آن از جمله نمونه هایی هستند که مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته اند.
 • Crocus etruscus گیاهی با گلهای بنفش رنگ و ارتفاع ۸ سانتیمتر که زمان گلدهی آن در بهار است.
 • Crocus tommasinianus ارتفاع ۸-۷ سانتیمتر، زمان گلدهی اواسط الی اواخر زمستان.
 • Crocus corsicus ارتفاع ۱۰-۸ سانتیمتر، زمان گلدهی در بهار
 • Crocus goulimyi ارتفاع ۱۰ سانتیمتر، زمان گلدهی در پاییز
 • Crocus ligusticus ارتفاع ۳۰ سانتیمتر ، زمان گلدهی در پاییز است.
 • Crocus cartwrightianusارتفاع ۵ سانتیمتر، زمان گلدهی در پاییز و زمستان.
 • Crocus banaticus ارتفاع ۴ سانتیمتر، زمان گلدهی در پاییز .
 • Crocus angustifolius ارتفاع ۵ سانتمیتر، زمان گلدهی در اواخر زمستان و اوایل بهار.
 • Crocus sieberi ارتفاع ۱۰-۷ سانتیمتر، زمان گلدهی در اوایل بهار.
 • Crocus speciosus ارتفاع ۱۵-۱۰ سانتیمتر، زمان گلدهی در پاییز .
 • Crocus flavus ارتفاع ۶-۵ سانتیمتر که زمان گلدهی در پاییز .

همچنین کلاله‌های این گیاه (بخش انتهای اندام ماده که پذیرای گرده است) خوراکی بوده و خاصیت دارویی نیز دارند. در برخی از گونه اندازه کلاله‌ها و همچنین میزان مواد موثره و رنگدانه آن بیش از سایر گونه‌ها است و این باعث شده است که چنین گونه‌هایی به شکل زراعی و تجاری و برای مصرف غذایی و دارویی مورد کشت و کار قرار گیرند و نه زیبایی گلها اگرچه گلهای چنین گونه‌هایی زیبایی خاص خود را نیز دارند اما اکثرا به دلیل برداشت کلاله‌ها مورد پرورش قرار میگیرند. معروفترین گونه‌های که بدین منظور تحت کشت و کار قرار میگیرد Crocus sativus است. گیاه زعفران خوراکی حدود ۳۰-۲۰ سانتیمتر می تواند رشد کند و هر پیاز آن تا حدود ۴ گل به رنگ بنفش تولید می‌کند که زمان شکوفایی آنان اواخر تابستان و در طی پاییز است .

تصویر فوق: زعفران خوراکی

کورم Corm چیست؟

اگرچه در اکثر موارد از عبارت “پیاز زعفران” استفاده می‌شود اما باید بدانیم که ساختار بخش زیرزمینی این گیاه با ساختار یک پیاز تا حدودی فرق می کند و مهمترین تفاوت آن عدم وجود برگهای فلسی آبدار در کورم همانند ساختار پیازها است. یعنی در ساختار پیازها این برگهای فلسی مکان ذخیره سازی مواد می باشند. اما در کورم ساختاری ساقه مانند وجود دارد که متورم شده است و توسط برگهای فلسی که خشک شده اند محافظت می‌شود که به این برگهای فلسی خشک شده و محافظ اصطلاحا تونیک (پوشش)tunic می‌گویند. این پوششها از نظر شکل و میزان استحکام در گونه‌های مختلف می‌توانند با یکدیگر فرق داشته باشند. اندازه پیرامون کورمهای مناسب کاشت ۱۰-۹ سانتیمتر است. به طور کل زمانی که کورم کاشته می شود و چرخه رشد خود را آغاز می کند و گل می دهد، کورم مادری به تدریج خشکیده و چروکیده می شود و از بین میرود اما در قسمت بالای آن، کورم جدید و جوان(کورم دختری ) شروع به شکل گیری و رشد می‌کند. همچنین جوانه های جانبی بر روی کورم مادری وجود دارند که می توانند رشد کنند و کورمهای کوچک دیگری نیز شکل بگیرد که مکان آنان حد فاصل کورم اصلی دختری و کورم مادری است . البته آنچه که در سال آینده به شکل قطعی توانایی گلدهی دارد، همان کورم دختری است و کورمهای کوچکی که از آنها یاد کردیم احتمال دارد کوچکتر از آن باشند که پتانسیل تولید گل را برای سال بعد داشته باشند . این کورمهای کوچک بعد از گذران یک یا دو سال و طی کردن چرخه های رشد و رکود می توانند به خوبی بزرگ شوند و توانایی تولید گل را بیابند . توجه داشته باشید که گاهی به دلیل شرایط نامساعد محیطی که از تکمیل چرخه رشد جلوگیری می کند، کورم مادری نیز کاملا از بین نمی رود و گاهی در انتهای فصل رشد و بعد از درآوردن کورم این گیاه از زیر خاک مشاهده می شود که علاوه بر کورم دختری، کورم مادری نیز وجود دارد و از بین نرفته است و یا اینکه به جای یک کورم دختری چندین کروم دختری اما به شکل ریز و غیر قابل مصرف شکل گرفته است .

تصویر فوق: ساختار داخل یک پیاز. به برگهای سفید رنگ (فلسها) که مکان ذخیره مواد غذایی هستند دقت کنید.

تصویر فوق:ساختار داخل کورم. برگهای فلسی وجود ندارند و بخشی از ساقه متورم شده است.

تصاویر فوق: گاهی پوشش Tunic کورمهای زعفران در گونه های مختلف تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند.

تصویر فوق: کورم مادری ، کورم دختری و کورم جانبی(حاصل از رشد جوانه جانبی موجود روی کورم مادری)

تصویر فوق: گاهی به دلیل نامساعد بودن شرایط محیط روند از بین روند کورم مادری و شکل گیری کورم دختری به خوبی صورت نمیگیرد. مثلا یا کورم مادری از بین نمی رود و یا چندین کورم دختری شکل می گیرند.

زعفران زینتی بهاره و پاییزه

گاهی ممکن است به چنین عباراتی برخورد کرده باشید : زعفران زینتی بهار و یا زعفران زینتی پاییزه. منظور از این عبارات، نشان دادن زمان گلدهی این گیاهان است. زیرا برخی از گونه های این گیاهان که به شکل عمومی با نام بهار گل شناخته می شوند در اواخر زمستان و بهار و برخی دیگر که با نام پاییزه شناخته می شوند، در اواخر تابستان و یا در طی پاییز گلدهی دارند. زمان کاشت کورم زعفرانهای بهار گل، پاییز سال قبل است در حالیکه زمان کاشت کورم زعفرانهای پاییز گل در بهار همان سال است تا رشد کرده و در پاییز گل بدهند. مهمترین گونه ای که بهار گل محسوب می شود Crocus vernus است که از این گونه ، دو رگه های بسیاری نیز امروزه بدست آمده است که بسیار مورد توجه علاقه‌مندان این گیاه قرار گرفته است. دو رگه های این گیاه نسبت به گونه مادری، از گلهای درشت تر و رنگ بندی متنوع تری برخوردار هستند و از نظر زمانی دیرتر گل می دهند.

تصاویر فوق: در آمدن گلهای زعفرانهای زینتی بهاره در میان برفها

توجه: نمونه های پاییز گل زعفران را نباید با گیاهی دیگری به نام کلشی کم Colchicum که هم خانواده با زعفران است اما به جنس دیگری تعلق دارد اشتباه بگیریم.

چرخه زندگی زعفرانهای زینتی بهار گل

کورم این نوع از زعفرانها در پاییز کاشته می‌شوند و گلدهی آنها از اواسط زمستان الی اوایل بهار است.ذخیره غذایی موجود در کورم مادری در زمان گلدهی مصرف می شود تا جوانه انتهایی بتواند توانایی رشد و تولید ساقه گل و همچنین رشد برگها را بدست آورد. برگهای گیاه پس از اتمام گلدهی و تا اوایل تابستان به غذاسازی ادامه می دهند اما غذاهایی که تولید میکند صرف شکل‌گیری و تولید کورم جدید می شود و در کورم قدیمی ذخیره نمی شود. همانطور که اشاره کردم علاوه بر شکل گیری کورم دختری امکان دارد که به دلیل رشد برخی از جوانه های جانبی موجود بر روی کورم مادری، گیاهان بسیار کوچکی رشد کنند که در انتهای آنان نیز کورمهایی شکل می‌گیرد. شکل‌گیری جوانه گل بر روی کورم جدید(دختری) که منجر به گلدهی در دوره بعدی می شوند نیز در همین زمان روی می‌دهد بنابراین نگهداری صحیح و ادامه آبیاری مناسب گیاه بعد از اتمام گلدهی بسیار مهم است. از اواخر بهار الی اواسط تابستان برگها شروع به زرد شدن می کنند (معمولا فاصله بین گلدهی و شروع زرد شدن برگه حدود ۶ هفته است ) و این زمان، موقع برداشت کورمها از خاک است. توجه داشته باشید که اکثر زعفرانهای زینتی جز گروه بهار گل هستند. در چنین زعفرانهایی و بعد از برداشت آنان ، برای اینکه جوانه گل شکل گرفته (که در نوک کورم جدید قرار دارد ) بتواند رشد کند و به قدرت گلدهی برسند می بایست در طی انبارداری در معرض هوایی سرد قرار بگیرند که در قسمت انبارداری این مسئله را توضیح داده ام.

تصاویر فوق: مراحل رشد و چرخه رشد زعفران زینتی بهار گل. زمان کاشت در پاییز است. در زمستان در زیر خاک باقی مانده و نیاز سرمایی جوانه گل برطرف می شود. مراحل رشد را در ابتدای بهار، اواخر بهار و در تابستان مشاهده می کنید.

تصویر فوق: چرخه زندگی زعفران. البته توجه کنید که زمان بیرون آمدن برگها در گونه های مختلف زعفران تا حدودی می تواند متفاوت از یکدیگر باشند و برگها امکان دارد قبل ، همزمان و یا بعد از گلها رشد کنند.

چرخه زندگی زعفرانهای زینتی پاییز گل

کورم این نوع از زعفرانها از اوایل تابستان تا اوایل پاییز ماه کاشته می شود. زمان گلدهی آنان از اواخر تابستان تا اوایل زمستان است. کورمها با فرارسیدن اواسط –اواخر بهار برداشت می شوند. سایر اطلاعات مربوط به چرخه رشد همانند مطالبی است که در قسمت بالا به آنها اشاره کردم.

ریشه های کششیContractile roots

روند شکل گیری کورم جدید در بالای کورم قدیمی به شکل هرساله، می تواند موجب شود که فاصله کورم تا سطح خاک کمتر و کمتر شود. اما این اتفاق به دلیل وجود ریشه های کششی نمی افتد. در واقع دو نوع ریشه وجود دارند . یکی ریشه‌هایی که در قسمت زیرین کورم هستند که این ریشه ها بیشترین نقش را در جذب آب و مواد غذایی از خاک را بر عهده دارند اما ریشه های دیگری نیز هستند که از قسمت پایین کورم جدید(حد فاصل بین کورم جدید و قدیمی ) تولید می شوند این ریشه ها با رشد خود و فرو رفتن در خاک، کورم جدید را به همراه خود به سمت پایین می کشند و مانع از به سطح خاک آمدن آنان می شوند.

نیازهای محیطی زعفران زینتی

آبیاری: گیاه زعفران اصولا به آبیاری زیادی نیاز ندارد و باید اجازه دهیم تا در بین دو عمل آبیاری سطح خاک تا عمق حدود ۱ سانتیمتری خشک شود. زمانی که فصل گلدهی تمام شد به برنامه آبیاری ادامه دهید زیرا نگهداری از برگهای این گیاه به رشد کورمهای داخل خاک کمک می کند. از طرفی توجه کنید که زیاده روی در آبیاری در طی تابستان یکی از مهمترین دلایل عدم ماندگاری کورمهای این گیاه است. پس در آبیاری زیاده روی نکنید و همچنین با شروع زرد شدن برگها ،آبیاری نیز باید کاهش یابد و به تدریج قطع شود تا پیازها آماده بیرون آوردن شوند.

نور: زعفران نور مستقیم آفتاب را به مدت حداقل ۸-۶ ساعت نیاز دارد تا بتواند گل بدهد. کمبود نور مانع از گلدهی این گیاه می شود. البته بعد از فرایند گلدهی وجود مکان سایه – آفتاب مشکلی برای این گیاه ایجاد نمی کند.

دما: وجود هوایی با گرمای ملایم در هنگام رشد و گلدهی این گیاه نه تنها موجب افزایش طول مدت زمان عمل گلها می شود بلکه به طولانی شدن رشد رویشی گیاه و ماندگاری برگها و در نتیجه افزایش رشد قسمتهای زیرزمینی گیاه کمک می کند.همانطور که در چرخه رشد مشاهده کردید زمانی که کورم مادری در خاک کاشته می شود به تدریج از بین می رود و کورمی جدید در قسمت بالای آن شکل می گیرد. در نوک این کورم جدید، جوانه گلی پدیدار می شود که مسئول تولید گل برای سال آینده است. برای شکل گیری این جوانه گل (در نوک کورمهای جدید و جوان) طیف دمایی ۲۷-۲۳ درجه مناسب گزارش شده است که باید در حدود ۵۰ روز ادامه داشته باشد . اگر در این مقطع زمانی هوا سردتر و یا گرمتر باشد از تعداد گلها برای سال آینده کاسته خواهد شد. اما اگر همین طیف دما برای مدت بیشتر و حدود ۱۵۰ روز ادامه یابد می تواند منجر به سقط جوانه گل و عدم گلدهی کورم جدید در سال آینده شود. از طرفی برای اینکه این جوانه گل که اکنون شکل گرفته است توانایی رشد پیدا کند باید کورم جوان مدتی را در دمایی نسبتا خنک تر سپری کند که گفته می شود دمای زیر۱۷ درجه برای این مسئله مناسب است. اگر کورم جوان را همواره به خصوص در زمان استراحت در مکانی گرم نگهداریم جوانه گل توانایی رشد را پیدا نخواهد کرد. اما توجه داشته باشید که دمای بسیار سرد نیز مانعی محسوب می شود. عینی دمای کمتر از ۱۰-۹ درجه نیز می تواند مانع از ایجاد توانایی رشد جوانه گل موجود در انتهای کورم جدید باشد.

شاید مطالب بالا کمی پیچیده باشد بنابراین به طور ساده میتوانم اینگونه مطرح کنم اگر قصد کاشت زعفرانهای زینتی بهاره را دارید باید کورمهای این گیاهان را در پاییز، ۸-۶ هفته قبل از شروع اولین یخبندان زمستانه و زمانی که دمای خاک به زیر ۱۵ درجه رسید بکارید. این کورمها باید ۱۶-۱۲هفته سرما ببینند تا بتوانند گل بدهند. یا به بیان دیگر این سرما را نیاز دارند تا جوانه گل موجود بر روی انتهای کورم توانایی بیابد تا بزرگ شود و گل تولید کند.سرمای مناسب در انبار نیز در ادامه مطالب آورده شده است.

چگونگی کاشت و مسائل خاک: خاکی با بافت متوسط-سبک برای این گیاه مناسب است زیرا کورمها به ماندگاری آب، در اطراف خود حساسیت دارند و خواهند پوسید بنابراین خاک آنها حتما باید از زهکش مناسب برخوردار باشد. توجه کنید که زهکش خاک بخصوص اگر زعفرانهای بهار گل را می خواهید در فضای آزاد و خاک باغچه بکارید بسیار بسیار مهم است. زیرا زمان کاشت این نوع از زعفرانها در پاییز و ۸-۶ هفته قبل از شروع اولین یخبندان است تا در طی فصل پاییز و زمستان سرمای مورد نیاز را دریافت کنند. در طی این مدت نباید ماندگاری آب حاصل از برف و باران موجب پوسیدگی کورمها شود و به همین دلیل زهکش محل کاشت بسیار مهم است. می توان از مواد مختلفی که به زهکش خاک کمک می کنند در تهیه مخلوط خاکی محل کاشت این گیاه استفاده کرد مثلا می توان از مخلوط خاک برگ+ ۲ قسمت شن + خاک معمولی استفاده کرد. اماده سازی خاک و نرم کردن آن تا عمق ۴۰-۳۵ سانتیمتر به زهکش بهتر خاک کمک خواهد کرد. همچنین بعد از کاشت کورمها در مکان اصلی و برای محافظت در برابر سرمای زمستان (در اوایل تا اواسط زمستان) از لایه ای مالچ (مالچ لایه ای از مواد ارگانیک مثل خاک برگ و یا کود حیوانی پوسیده است که بر روی سطح زمین به ضخامت حدود ۱۰ سانتیمتر پخش می شود) استفاده کرد اما می‌بایست از اواسط زمستان این لایه برداشته شود تا کورمها بتوانند رشد کنند . توجه داشته باشید که اگر خاک از مواد غذایی غنی باشد، این گیاه رشد رویشی زیادی خواهد داشت و از گلدهی آن کاسته خواهد شد . برخی از پرورش دهندگان استفاده از کودهایی با فرمول ۴-۱۲-۴ را مناسب عنوان کرده اند. این کودها به دلیل داشتن فسفر بیشتر در مقایسه با نیتروژن، گلدهی گیاه را تحریک کرده و توسعه می دهند. بسیاری از پرورش دهندگان نیز بکارگیری خاک برگ به شکل سطحی را برای این گیاه کافی می دانند از کودهای شیمیایی برای آن استفاده نمی کنند.

عمق کاشت: کورمهای زعفرانهای زینتی ۷-۵ و یا ۱۰ سانتیمتر است و می توان در بین آنان ۹-۷ سانتیمتر نیز فاصله در نظر گرفت.

مکان کاشت: معمولا زعفران را هر سال نمی کارند بلکه در مکانی برای چندین سال انها را کاشته و در همانجا نگهداری می کنند البته از آنجایی که این گیاه به وجود و ماندگاری آب در اطراف ریشه هایش بسیار حساس است و خواهد پوسید علاوه بر اینکه خاک محل کاشت باید از زهکش خوبی برخوردار باشد ، منطقه و مکان کاشت نیز نباید مکانی برای جمع شدن و ریزش بیش از اندازه باران و برف زمستان باشد. به همین دلیل اگر در فضای آزاد مکانی خوبی از این نظر در دسترس نیست کاشت این گیاه در گلدان نتابج بهتری را بوجود خواهد کرد.

کاشت در گلدان: می توان از گلدانهایی با عمق حداقل ۱۰-۷ سانتیمتر استفاده کرد که حتما منافذی برای زهکش در کف داشته باشند. البته عمق بیشتر گلدان نتیجه بهتری را در شکل گیری کورمهای جدید در زیر خاک به همراه دارد بنابراین بهتر است از گلدانهایی با عمق حدود ۳۰ سانتیمتر استفاده کرد . در کاشت گلدانی این گیاه ، کورمها را می توان تا حدی به هم نزدیک کاشت که فقط با هم در تماس نباشند. برای برطرف شدن نیاز سرمایی کورمها ، زمانی که آنها را داخل گلدان قرار دادید روی آنها را کاملا با مخلوط خاکی نپوشانید و در مکانی سرد همانند زیرزمین و یا گاراژ به مدت حداقل ۱۲ هفته قرار دهید. بعد از این مدت می توان گلدان را به مکانی گرمتر اما با نور غیر مستقیم منتقل کرد اما بعد از ۲-۱ هفته و به شکل تدریجی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد.

تصاویر فوق: مراحل کاشت کورمها در گلدان در شماره ۲ مخلوط خاکی را قبل از کاشت مرطوب می کنیم. بعد از کاشت کورمها و پوشاندن آنها (تصاویر ۵ و ۶) با ملایمت مجددا آب می دهیم.

تصویر فوق: کاشت زعفران در گلدان

تصاویر فوق: به شکل تفننی می توان کورم را در شیشه نیز کاشت اما باید توجه کنید که فقط انتهای کورم و ریشه ها به آب دسترسی داشته باشند و بدنه کورم خیس نشود. بدین منظور از شیشه هایی با گردن باریک استفاده می شود.

انبارکردن کورمها: در زمان استراحت کورمها و در صورت احتمال یخزدگی به دلیل سرمای شدید هوا و یا پوسیدگی به دلیل ریزش برف و باران بر روی کورمها، می توان آنها را از خاک درآورد و در مکانی خشک و خنک انبار کرد. قبل از قرار دادن کورمها در انبار، ابتدا آنها را بررسی کرده و هر کدام را که نشانه هایی از پوسیدگی ، بیماری و یا هر گونه مشکل دیگری نشان می دهند از کورمهای سالم جدا کنید. کورمها را در طی انبار داری می توان در کیسه های کاغذی قرار داد و در کیسه را بست. کیسه های حاوی کورمها در در مکانی با دمای ۱۸-۱۵ درجه سانتگراد قرار دهید اگر دمای محل نگهداری برای ۵-۴ ماه در همین حد باقی می ماند می توان در طی این مدت زمان بدون بروز مشکل خاصی در این مکان کورمها را نگهداری کرد. اجازه ندهید که در طی مدت انبارداری دمای هوا به بالای ۲۱ درجه و یا زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برود. زیرا در این صورت نیاز سرمایی کورمها بر طرف نمی شود و آنها در آینده جوانه نخواهند زد و یا اینکه کورمها دچار سرمازدگی می شوند و از بین می روند.

تکثیر : کورمها را هر ۵-۴ سال می توان تقسیم کرد. زیرا بعد از ۵-۴ سال که دست نخورده در زیر زمین باقی می مانند گلدهی آنها کم می شود و لازم است که مجموعه آنها را تقسیم کرد. زمان مناسب این کار نیز هنگامی است که برگهای گیاه خشک شده باشد و به اصطلاح دوران سرسبزی آن به اتمام رسیده باشد. در این زمان می توان کورمها را از خاک خارج و نسبت به جدا کردن آنها اقدام نمود.

آفات و بیماری ها: زعفرانها به برخی بیماری های ویروسی حساس هستند این بیماریها موجب بد شکل شدن گیاه و گلها و ایجاد خطوط سفید رنگ در زمینه رنگ گلبرگها می شود. درمانی برای بیماری های ویروسی نیست و گیاه آلوده را باید حذف کرد. یکی از بزرگترین مشکلات این گیاه خورده شدن کورم آنان توسط حیوانات و کرمهای آفات مختلف است که می توان در مورد آفات از سموم مناسب استفاده کرد.

آفات زعفران در اصل کنه هایی می باشند که از طریق خراشیدگی و سوراخهای روی پیاز باعث آسیب دیدگی و خرابی بنه زعفران شده، بازدهی و مرغوبیت و در نهایت قیمت زعفران را بسیار کاهش می دهد.
علاوه بر جوندگانی چون موش و خرگوش و گاها حیوانی مثل گوزن، که باعث آسیب دیدگی به مزارع زعفران و بخصوص پیاز آن می شوند، افت اصلی پیاز زعفران یک نوع کنه می باشد.
بیشتر در زمینهای زعفرانی که عمق کاشت بنه زعفران کم بوده است و یا به هر دلیلی آبیاری تابستانی داشته اند دیده می شود.
این کنه در نتیجه ایجاد تونل در بذر، انرا نسبت به تغییرات محیطی حساس کرده و راه نفوذ انواع بیماریها و قارچها را باز می نماید.
مهم ترین راه مبارزه با آنها پرهیز از آبیاری زمین در ایام گرم سال یعنی تابستان می باشد و دیگری کاشتن پیاز ها در عمق مناسب.
آفت دیگری که خسارت اقتصادی زیادی به بار می آورد نوعی حشره به نام تریپس می باشد که روی برگ سبز رنگ گیاه زعفران رشد کرده باعث رنگ پریدگی برگها و در نتیجه کاهش محصول در سال آینده می گردد.
نکته مثبت این آفت این است که در اواخر دوره رشد زعفران فعالیت آن بیشتر می شود و معمولا جای نگرانی نیست، اما اگر مسئله ساز شد باید با سموم شیمیایی به مقابله با آن پرداخت.


بنابراین توضیحات باید قبل از کاشت زعفران روشهای داشت و تولید زعفران مرغوب را دانست و پیاز زعفران خوب می تواند اولین قدم در این راه باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *